KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Kolteckning 14885297
*
nr 1488 5297
Nils Forsberg
(1921-1994), Sverige
Kolteckning, Nils Forsberg (f. 1921), Sverige. 1905, Man, 85x61 cm, yttermått inklusive ram: 107x80 cm
Nils Forsberg, svensk bildkonstnär född 1921, död 1994.
Utrop:
700 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 september 2022
kl 19:57:25
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/9 19:33:17
1
Vinnande bud
5/9 19:56:10
1
justering av budtak
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller kolteckning man nils forsberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning teckningar vattenfärg
-
9317 Akvarell
Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:28
-
9081 Akvarell
Lee Kanold, daterad - 2000, katt på stol, mm; 69x4..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:29
-
7420 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:31
-
7425 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:39
-
9035 Akvarell
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, fam..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:57
-
9209 Akvareller
2 st, Oidentifierad konstnär. "Ringsjön". Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:04
*
Nils Forsberg
Nils Forsberg, svensk bildkonstnär född 1921, död 1994.
nr 1488 5297
Nils Forsberg
(1921-1994), Sverige
Kolteckning, Nils Forsberg (f. 1921), Sverige. 1905, Man, 85x61 cm, yttermått inklusive ram: 107x80 cm
Nils Forsberg, svensk bildkonstnär född 1921, död 1994.
Utrop: | 700 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 september 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
4/9 19:33:17 | 1 | Vinnande bud |
5/9 19:56:10 | 1 | justering av budtak |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller kolteckning man nils forsberg svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige teckning teckningar vattenfärg
-
9317 Akvarell
Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:28 -
9081 Akvarell
Lee Kanold, daterad - 2000, katt på stol, mm; 69x4..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:29 -
7420 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition, Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:31
-
7425 Akvarell
Peter Kolacz (f. 1968), Kanada. Komposition. Akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:39 -
9035 Akvarell
Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, fam..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:57 -
9209 Akvareller
2 st, Oidentifierad konstnär. "Ringsjön". Signerad..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:04